ТОП-10 цікавих фактів про українського письменника Бориса Грінченка

Грінченко — один із організаторів і керівників "Просвіти", активний член Братства тарасівців, співзасновник УРП

Сьогодні, 9 грудня, виповнюється 153 років з дня народження визначного українського письменника, літературознавця та майстра малої прози — Грінченка Бориса Дмитровича. Він надзвичайно багато зробив для національно-культурного, політичного і соціального пробудження свого народу. 

1. ПІД ЧАС НАВЧАННЯ У ШКОЛІ БОРИС ГРІНЧЕНКО ПІДТРИМУВАВ ЗВ'ЯЗОК ІЗ ГУРТКОМ РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ-НАРОДНИКІВ, ЗА ЩО БУВ УВ'ЯЗНЕНИЙ

29 грудня 1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої книжки С. Подолинського "Парова машина". Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті.

2. ГРІНЧЕНКО АВТОР ПЕРШОГО ФУНДАМЕНТАЛЬНОГО "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)

3. ПИСЬМЕННИК Є ОДНИМ З ОРГАНІЗАТОРІВ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ТОВАРИСТВА КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЯНСЬКОГО СПРЯМУВАННЯ "ПРОСВІТА"

Просвіта - громадська організація, утворена 1868 у Львові з метою культурного розвитку. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов він в історію України.

4. ЗНАЙШОВ КОХАННЯ ВСЬОГО ЖИТТЯ

1883 року, у селі Олексіївці Зміївського повіту, на вчительських курсах Борис Грінченко познайомився з молодою вчителькою Марією Миколаївною Гладиліною. Незабаром вони одружились і змогли пронести своє кохання через все життя.

5. ГРІНЧЕНКО БУВ АКТИВНИМ ДІЯЧЕМ БРАТСТВА ТАРАСІВЦІВ

Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням  ставило боротьбу за національне визволення українського народу.

6. ОДНИМ ІЗ НАЙЯСКРАВІШИХ ТВОРІВ ГРІНЧИНКА Є ВІРШ "ЗЕМЛЯКАМ, ЩО РАЗ НА РІК ЗБИРАЮТЬСЯ НА ШЕВЧЕНКОВІ РОКОВИНИ" (1898 р.)

7. СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ СВОЄЇ ДОНЬКИ ВИДАВ ЖУРНАЛ

Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.8. СЕРЦЕ ПИСЬМЕННИКА НЕ ВИТРИМАЛО ТЯЖКИХ ВТРАТ

Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було увязенно. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).

9. НА УКРАЇНІ ІСНУЄ "МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ Б.Д. ГРІНЧЕНКА"
У селі Олексіївка Перевальського району розташований "Меморіальний музей Б. Д. Грінченка"

На подвір'ї Олексіївської школи розташована стара будівля, перед якою височить пам'ятник талановитому педагогу, видатному письменнику і публіцисту, критику і мовознавцю, видавцю та громадському діячу — Борису Дмитровичу Грінченку.

10. ІМЕННИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом.

Нагадаємо, 7 грудня, виповнилось 116 років з дня народження української мисткині. Катерина Білокур – українська художниця, майстер народного декоративного живопису, представниця "наївного мистецтва". 

Попередній матеріал
"Інтелігентна" російська дипломатія: Лавров на зустрічі ОБСЄ назвав журналістів "дебілами" – відео
Наступний матеріал
З 23 грудня "Укрзалізниця" запускає швидкісний потяг до Польщі

"ЗА ЧАЙ.COM": Художник-жлобіст Іван Семесюк в ефірі "5 каналу"

У Києві наймолодша українська письменниця презентувала свою книжку "незвичайних пригод"

Письменник Роман Телех: Світ без України не має права на існування

Помер відомий український письменник