На Прикарпатті просто у середмісті Тисмениці виявили повстанську криївку – подробиці

Сховок був облаштований під старою стодолою, де зберігали сіно

Повстанська криївка просто посеред міста. Такий незвичний сховок виявили у Тисмениці, що на Прикарпатті. Тимчасове укриття воїни УПА облаштували на подвір'ї одного зі своїх побратимів. Після численних облог НКВСників повстанці залишили укриття. А господарі засипали землею сховок.

Христина Бас ще змалечку чула розповіді старших про підпільне укриття у їхньому дворі. Сховок був облаштований під старою стодолою – будівлею, де зберігали сіно.

Криївку спорудив наприкінці 40-х років ХХ століття родич Христини – Петро Харків, воїн Української повстанської армії. Сховок облаштував для себе і своїх побратимів. Там зберігали і зброю.

Христина Бас розповідає: "Бабця розказувала, що цей брат її, він тут постійно приходив, робив ревізію тої зброї. Каже, у нього такі були кулемети, таке велике, на ногах, вона все казала, отаке розкладе там, і він її чистив, розбирав завжди".

Петро Харків загинув у бою зі спецгрупами НКВС у 1950 році. А криївку згодом використовували його побратими. Певний час тут переховувався повстанець Дмитро Сімкайло. Після останньої облави він покинув укриття.

"Він розказував: я тут сидів, була облава, тому що хтось здав був про те, що хлопці тут знаходилися. Він каже: прийшли НКВДисти і такою пікою пхали мені в плечі, а я, каже, терплю", – згадує Христина.

Після цього криївку засипали землею. Вже Христина і її родичі вирішили відкопати місце переховування повстанців. Для допомоги запросили археологів, які за декілька годин розкопали не лише сховок, а й артефакти часів підпілля.

Керівник науково-пошукових робіт КП "Пам'ять" Ольга Третякова каже: "Ось знаходиться від гвинтівки куля, дві від автомата. І також дві підковки від взуття було знайдено".

/
/
/
/
/

Будувати великі криївки посеред міста було доволі складно, тому повстанці обмежувалися тісними сховками. Втім, припускають історики, це була своєрідна тактика.

"Якщо хочеш заховатися від ворога, заховайся у нього під носом. І дуже часто, особливо так відважні лідери українського підпілля, знаходили сховок чи в районних центрах, безпосередньо навіть в близькості до тих місць, де розташовувалися органи радянської безпеки", – говорить директор КП "Пам'ять" Василь Тимків.  

Господарі подвір'я вирішили відновити криївку у пам'ять про героїчного родича та його численних побратимів – учасників визвольного руху, які поклали своє життя за Незалежність України.

Ольга Рега, Сергій Попович, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Від ретро-автомобілів до бойової техніки: експонати фестивалю Old Car Land у Києві – ФОТО

Фестиваль Old Car Land у Києві
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
У Києві стартував фестиваль Old Car Land
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/
Фестиваль Old Car Land у Києві
/

Попередній матеріал
Замкова спадщина: чи є у напівзруйнованого палацу в Тальному якесь майбутнє
Наступний матеріал
Правоохоронні органи дають підстави прихильникам "руского міра" думати, що вони можуть діяти безкарно – Загородній

МВС прокоментувало заяви конгресменів США про "антисемітизм" в Україні

"Мікс правди і брехні": В'ятрович прокоментував заяву конгресменів США про "антисемітизм" в Україні

Квартира всередині водовідвідної труби: як у Гонконгу вирішують проблему дорогого житла

У Києві загорівся дев'ятиповерховий будинок, є потерпілі

Стало відомо, коли в Києві остаточно вимкнуть опалення

У Дніпрі впав ліфт зі школяркою: в якому стані 17-річна дівчина