Битва за Кафу: як Сагайдачний зумів узяти неприступну фортецю і звільнити тисячі рабів

Наприкінці XV століття на території України, на межі кордонів Литви, Московії та Криму, у "диких степах" Запорожжя, з'явилося угруповання козаків. Січ стала їхнім військовим осередком. Козаки Війська Запорозького брали участь у війнах на боці Речі Посполитої, втім часто самовільно ходили у завойовницькі походи до Молдови, Московії, Кримського ханства, Чорноморського узбережжя Болгарії і Малої Азії, а також активно займалися найманством. Битва за Кафу – стала легендарним штурмом фортеці часів правління Петра Сагайдачного, в результаті морської десантної операції

Битва за Кафу

Битва за Кафу відбулася на території сучасної Феодосії у Криму. 1616 року Запорожці на "чайках" під проводом гетьмана Петра Сагайдачного. Тоді у Кафі діяв один із найбільших невільничих ринків. Щороку тисячі чоловіків, жінок і дітей вивозили кораблями в усі куточки тогочасного мусульманського світу.

Ця битва стала початком всенародної слави гетьмана Сагайдачного. В результаті проведення операції було визволено кілька тисяч невільників, яких галерами було вивезено на Дніпро.

Передумови битви

Навесні 1616 року відбулася зміна гетьмана. Замість Василя Стрілковського проголошують Гетьманом Війська Запорозького Петра Сагайдачного. Причиною цього обрання могла слугувати обіцянка організації більшого походу, ніж того, що був у містах Варна та Місіврі.

Кафа була великим та багатим містом, населення якого становило від 70 до 100 тисяч жителів. Кафська фортеця мала міцні оборонні укріплення: 13-метрові зовнішні стіни завдовжки понад 5 кілометрів. Гарнізон міста складався з трьох яничарських орт. Комендант фортеці мав у своєму розпорядженні близько 300 вояків, ще 200 солдат були в підпорядкуванні командира воєнно-морських сил.

Хід подій

22 липня Петро Конашевич-Сагайдачний і 4 тисячі його козаків вночі висаджуються на берег і підходять до воріт Кафи. Поки одні запорожці відволікали вартових, видаючи себе за османський підрозділ, що йде на війну з персами, інші вже здолали мури. Раптовим нападом козаки штурмують цитадель, збирають здобич і звільняють християнських невільників. Турецький флот в гавані спалено.

Петро Сагайдачний

Наслідки та значення битви

Ведення цієї битви показало, що Петро Сагайдачний був майстерним стратегом. Він не просто з військом пішов на захват, гетьман зумів з легкість взяти неприступну фортецю.

Перед тим, як йти на Кафу, козаки розгромили турецьку флотилію та захопили близько половини її суден. Аби ввести турків в оману, щодо своїх подальших дій, Сагайдачний наказав частині війська демонстративно повернутися на Січ із захопленою здобиччю.

З рештою війська Сагайдачний близько тижня переховувався поблизу Очакова. Приспавши пильність турків, козаки продовжили свій похід на Кафу.

Нагадаємо, раніше 5.ua писав, як гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний мало не стер Москву з мапи світу.

Також дивіться фотогалерею за темою:

Сталеві красені: перші фото катерів типу Island для українських ВМС – ФОТО

Катери типу Island для України
/
Катери типу Island для України
/
Катери типу Island для України
/
Катери типу Island для України
/
Катери типу Island для України
/
USCGC Cushing та USCGC Drummond
/
USCGC Cushing та USCGC Drummond
/
Передача катерів типу Island
/
Передача катерів типу Island
/
Передача катерів типу Island
/

Попередній матеріал
Убивство Гандзюк: чи стане ця трагедія інструментом маніпуляцій або поштовхом до результативного слідства і суду
Наступний матеріал
Почаївська лавра: чи законно українська святиня передана в оренду МП на понад 30 років