Лікар, електронний рецепт

Електронний рецепт: чи готова країна до нововведень

Це лише перший етап і з часом, як анонсувало Мінохорони здоров'я, від папірців відмовляться зовсім

Починаючи з квітня деякі ліки з переліку "доступних" можна придбати лише за електронним рецептом. Це перший етап і з часом, як анонсувало Мінохорони здоров'я, від папірців відмовляться зовсім. Але... Наскількі готові лікарі, паціенти, аптеки до категоричного – лише електронний рецепт уже зараз? Тут мова про банальні речі – чи усі провізори, особливо на периферії, вміють працювати із комп'ютерами й відповідними програмами? Чи скрізь є стабільний інтернет? Чи всі лікарі вже навчені працювати за реаліями 21 століття? Ну і головне: чи усі пацієнти, які послуговуються програмою "Доступні ліки", можуть користуватися електронними рецептами? Чи не вийде так, що ліки треба, а паціент літнього віку і з кнопковим мобільним, або в аптеці банально немає інтернету? Що тоді?

Придбання медикаментів зі списку "доступних ліків" можливе лише за електронним рецептом і лише у тих аптеках, які мають договір про співпрацю з Національною службою здоров'я. А от виписати електронний рецепт може тільки сімейний лікар чи то у міській поліклініці, чи у звичайній сільській амбулаторії.

У Лебедівській амбулаторії сімейний лікар Ніна Семенівна Чічугіна працює вже 7-й рік. Онлайн декларації та "доступні ліки" для неї – вже звична справа. А от нову систему електронних рецептів поки що вивчає. Зізнається – не без труднощів, проте з ентузіазмом.

"Людині буде вигідно, і зручно буде людині, що вона не прив’язана до одної якоїсь аптеки", – стверджує Ніна Чічугіна.

Відтепер придбати медикаменти можна у будь-якій аптеці за системою "Доступні ліки" без жодних прив'язок до району, де виписали рецепт, як це було раніше. А ще без папірців із часто нерозбірливим лікарським почерком.

16-значний номер електронного рецепта та код підтвердження з SMS-ки – єдине, що необхідно пацієнту для отримання ліків в аптеці. Для людей похилого віку, щоб уникнути плутанини, чи для тих, у кого немає мобільного телефону, код рецепта роздруковують. Усі деталі лікування – дієву речовину, дозування чи тривалість – лікар обирає в системі.

Як і раніше, пацієнти сімейних лікарів зможуть придбати "доступні ліки", безоплатно чи з доплатою, у 3-х категоріях: від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

"Порядку 270 найменувань лікарських засобів, 20 молекул тут застосовано, на кожну молекулу можна пропонувати декілька видів препаратів, і хворий обирає, що йому підходить", – демонструє, як працює нова система, завідувач аптеки Ольга Антонова.

Обслуговувати покупців із електронними рецептами в аптеках уже готові. Ми перевірили як міські відділення, так і у віддалених селах. Систему налаштували.

Але електронна система часом дає збій.

Нині у системі працює більше п'яти тисяч аптек по всій Україні. Ще п'ять – подали заявки від 1 квітня. А от пацієнти про нові правила купівлі ліків майже не чули.

Аптека

"Я не знаю, що це таке електронний рецепт. Це, мабуть, замість карточки. Це все нове, для нас тим більше, ми вже люди не молоденькі", – розповідає місцевий мешканець Микола.

Хтось нарікає на незручності з мобільним телефоном. Хтось просить зазначати в SMS не лише номер рецепта, а й назву препарату.

У Міністерстві охорони здоров'я заспокоюють: до нової системи просто треба звикнути. Її зручність ще в тому, що за повторним рецептом на прийом іти не обов'язково. Достатньо просто зателефонувати до свого сімейного лікаря і він повторно відправить SMS із новим замовленням, підгледівши в системі всі деталі й коди попереднього. А ще електронний рецепт унеможливлює будь-які маніпуляції чи зловживання лікарем або ж пацієнтом.

ПАВЛО КОВТОНЮК, ЗАСТУПНИК МІНІСТРА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я:

"Національна служба здоров’я в реальному часі бачить виписку і погашення цього рецепта. Це виносить все на світло, все, що відбувається в цій системі, і кожна гривня буде використана за призначенням, і вона піде тим людям, які будуть потребувати тих ліків"

А потребує "доступних ліків" 7 млн українців, які нині користуються державною програмою з відшкодування ціни препаратів. За цією програмою впродовж двох останніх років виписали понад 33 млн рецептів на майже 2 млрд гривень. Але з квітня скористатися програмою зможуть лише ті пацієнти, які уклали декларацію з лікарем. Інакше доведеться платити особисті кошти.

УЛЯНА СУПРУН, В.О. МІНІСТРА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я:

"Вже є майже 27 мільйонів українців, які підписали декларацію по цифрах, вже є час, щоб перейти на повне фінансування деклараціями"

З 1 квітня медзаклади більше не отримують доплату 120 гривень за кожного пацієнта, який не має декларації. Це заощадить державі 360 млн гривень. А за кожного пацієнта з т. зв. "зеленого списку", тих, хто уклав декларацію, держава платить медзакладу базовий тариф 370 грн на рік, помножений на віковий коефіцієнт. Отже, якщо таких пацієнтів достатньо, держкоштів медзакладу для цілковитого фінансування вистачає.

"Треба щоб пацієнт зареєструвався, щоб ми знали, куди гроші давати", – стверджує Супрун.

Незареєстрованими, а отже у червоному списку, сьогодні залишаються понад 15 млн українців. Для медзакладів, за якими вони закріплені, є ризик недоотримати фінансування. Все ж, щоб отримувати повноцінний пакет медпослуг, пацієнтів спонукають таки укласти договір із лікарем.

"Якщо декларації немає, у невідкладному стані людині надають допомогу все одно. Якщо людині дуже погано або є загроза життю, допомога буде надана або через "швидку", або до чергового лікаря за місцем проживання. Але для того, щоб отримувати планові послуги, направлення, рецепти, потрібна декларація", – запевняє Ковтонюк.

У міністерстві наголошують, що кінцевого терміну підписання електронної декларації з лікарем не існує – зробити це можна у будь-який момент. Але що швидше, то зручнішим і дешевшим буде лікування. А вже влітку МОЗ планує запустити програму "Безкоштовна діагностика". Понад 50 лікувальних та діагностичних процедур пацієнтам оплатить Національна служба здоров'я. Серед них, зокрема, недешеві скринінгові тести для діагностики онкологічних захворювань.

Ірина Сисак, Валентин Стрельцов, Василь Дмітрієв, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Експерти WADA відповіли на запрошення перевірити аналізи кандидатів у президенти України
Наступний матеріал
Зеленський у новому відеоролику сказав, коли прийде на дебати

Ексклюзивно чільниця МОЗ Уляна Супрун в "Інформаційному вечорі" на "5 каналі" – відео

Уряд змінив умови акредитації медзакладів

Реформа на практиці: як ОТГ на Черкащині відновлює свою медичну інфраструктуру і що пропонує лікарям

У МОЗ пояснили, коли "швидка" може не приїхати на виклик і що робити в такому разі

Розвиток трансплантації в Україні: у МОЗ розповіли, коли буде реєстр донорів і скільки лікарень уже готові працювати в цій сфері

Трансплантація, виклик "швидкої" та закупівля ліків: заступник Супрун розповів про результати медичної реформи в Україні