Лікарі Південної Кореї, Австралії та України рятують зуби армійців

Гуманітарна допомога: як лікарі Південної Кореї, Австралії та України рятують усмішки армійців ЗСУ

Близько 500 імплантів не коштуватимуть українським бійцям жодної копійки

Як "показувати зуби" на передовій – військові знають і самі, а ось у прямому сенсі – на щодень – їм допомагають стоматологи. Цього тижня українські, південнокорейські та австралійські лікарі безкоштовно встановлювали зубні імпланти майже сотні армійців. Як під операційні палати обладнали всі можливі кабінети в стоматологічній поліклініці Міністерства оборони та впродовж 12 годин на день – відновлювали не лише усмішки, а й можливість їсти – далі.

Жодне операційне місце не простоює у Військовій стоматологічній поліклініці. Адже впродовж чотирьох днів у режимі нон-стоп українські, корейські та австралійські лікарі вживлюють близько ста імплантів українським військовим.

У три пари рук лікарі оперують найтяжчого пацієнта – колишнього військового зі співзвучним позивним "Зуб". Під кабінетом за брата хвилюється сестра. Задля їхньої безпеки – розповідаємо без прізвища та не показуємо обличчя.

Адже колишній шахтар з-під Дебальцевого виїхав після оточення разом із армійцями, мріяв повернутися до свого дому на броні. Тож у 2016-му пішов служити. Торік у травні під час бою поблизу Світлодарська в його БТР прилетіла міна.

"Неушкоджений тільки мозок і серце. На сьогодні в його тілі 22 осколки. Він переніс близько десятка операцій, військовим літаком його доставили в Київський військовий госпіталь, і там він був у комі ще більше як місяць", – розповідає Світлана.

Живого місця не залишилося і на обличчі "Зуба" – лікарі зуміли зберегти зір лише на одному оці, донині він не може нормально їсти.

"У пацієнта внаслідок мінно-вибухової травми були втрачені зуби, є дефект щелепи. Два сантиметри завдовжки і майже сантиметр заввишки. Це багато. Сьогодні йому буде відновлена кісткова тканина і встановлені дентальні імпланти – кількість 12, може, 10", – звітує начальник хірургічного відділення Вадим Білявцев.

Загалом п'ять сотень імплантів. Ринкова вартість одного – в межах 150 євро. Українським бійцям – не коштуватимуть жодної копійки. Це гуманітарна допомога міжнародних партнерів. Також – як волонтери оперують іноземні лікарі з Південної Кореї та Австралії. Щоби всі могли порозумітися – в кожній операційній є перекладач.

"І для мене, і для моїх колег – це не відпустка, а важлива робота. У Південній Кореї розвинуті технічні аспекти імплантології. Ми хочемо поділитися нашим досвідом з Україною", – пояснює Йонг Джин Кім, чільник госпіталю Asan у Сеулі.

Начальник Центральної стоматологічної поліклініки Міноборони Михайло Лищишин звітує: "Уже запланована після Нового року наступна місія. і зараз уже сформована черга – близько 70 пацієнтів. Першочергово ми намагаємося брати людей, які пройшли поранення і яким треба провести реабілітацію зубощелепової системи".

У пріоритеті й бійці з передової. Ще вчора – на бойовому завданні під Горлівкою, вже сьогодні – колишній бізнесмен, а нині військовий Олександр Одноколов поспішає здаватися в руки лікарів.

Підраховує особисті бойові втрати зубів за час служби на "нулі": "Харчування, життя – не завжди там є можливість почистити зуби. Польові умови. Починаючи з 2014-го року, я втратив чотири зуба через це".

Не страшно вже і Світлані – коли після тривалої операції виходить її брат.

Леся Головата, Руслан Альмухамедов, "5 канал"

Попередній матеріал
Мешканців лівого берега Києва непокоїть дим і сморід – нарікають на завод "Енергія"
Наступний матеріал
В очах подвоїлося: у школі Львівщини навчаються три пари близнюків, шість пар двійнят і трійнята