"Аби війна скінчилася": відверто про недитячі мрії дітей сходу

У дітей війни – недитячі турботи. Унаслідок бойових дій лише у Красногорівці загинуло двоє неповнолітніх, четверо було поранено

У Красногорівці, яка розташована на лінії зіткнення, живе півтори тисячі дітей – понад 600 з них ще не ходять до школи. Як живеться дітям під звуки вибухів, та з якими психологічними травмами їм доводиться стикатися – далі в репортажі Євгенії Киитаївої.

Маленькій Соні з Красногорівки нині п’ять, і вона не пам'ятає часу, коли не було війни. Для Соні бойові дії на Сході – це майже все її життя.

"Що будемо малювати? Зайчика, капусту, моркву на городі… А потім – щось таке чорне, незрозуміле намалювала. Метелик – не метелик, чорне щось. Питаємо, що то, а вона відповідає, що це міна. Тобто, в дитини склалося усвідомлення, що це природно", – розповідає керівник творчої майстерні в Красногорівці Ольга Миколаївна.

Дівчинка дуже весела і енергійна, проте за своє маленьке життя бачила чимало. Два роки тому під час обстрілу Красногорівки Соня випала з п’ятого поверху, отримала числені переломи та травми. Рідні зробили все можливе і неможливе, аби дівчинка повернулася до нормального життя. Зараз вона ходить до садочка і відвідує заняття у творчій майстерні, але страх залишився.

"Страх цей залишився, мова порушена. Одразу це все було видно. Вона щось не домовляла, ховалася, намагалась закритися в собі, не говорила. З часом ми почали приймати препарати, проходили курс, і вона розкривалася. Зараз, дякуючи Богу, ми вчимо вірші та в садок ходимо. Все ніби добре", – каже бабуся Соні Світлана Федорова.

Коли спілкувалися із Сонею, вона і словом не прохопилася про війну. Але коли чує обстріли – відразу шукає безпечне місце.

"Якщо щось таке стається, вона біжить одразу в куток, бере свою маленьку подушечку. Вона з нею з дитинства гасає – і в лікарні з нею були. Вона всюди з цієї подушечкою. Одразу її хапає, обіймає і біжить у коридор. Сідає та сидить у кутку", – пригадує бабуся дівчинки.

Найбільша мрія Соні – щоб закінчилася війна, і вона з мамою змогла поїхати до цирку.

Зруйновані багатоповерхівки у Красногорівці – мовчазне нагадування про те, що війна на сході України триває, і місцевим мешканцям, які намагаються жити мирним життям, говорять про те, що небезпека поруч.

У лютому в одному з дворів троє дітей підірвалися на невідомому предметі. Серед них – дев'ятирічний Сашко. Хлопчик дістав численні травми внутрішніх органів та втратив частину лівої руки.

Тиждень тому Сашко повернувся з лікарні. Цього випадку, каже хлопчик, він зовсім не пам'ятає. І дуже не любить стрілянини. Він, як і його землячка Соня, мріє про час, коли не буде війни.

"Хочеться, аби вона швидко скінчилася", – каже Сашко.

З Донецької області, Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

"Катеринівка – це символ миру": Порошенко відвідав нещодавно звільнене село в АТО – ФОТО

Порошенко у Катеринівці
/
Порошенко у Катеринівці
/
Порошенко у Катеринівці
/
Порошенко у Катеринівці
/
Порошенко у Катеринівці
/
Порошенко у Катеринівці
/

Попередній матеріал
"Знаходити ціль, давати команду": як на передовій піхота військовий вишкіл проходить – відео
Наступний матеріал
Дивіться наживо на 5.UA нараду з питань децентралізації у Вінниці та брифінг керівництва СБУ