"Зростив нас гнів і лють на ворогів": чим подивував військовий парад на День Незалежності – всі подробиці

Головною особливістю цьогорічного параду стала участь у ньому авіації

27 років Незалежності. Україна святкує. 4,5 тисячі військовослужбовців, 250 одиниць техніки, перші особи держави та іноземні делегації. Все це масштабний парад військ у середмісті української столиці. Вперше в історії незалежності, усіх військових вітали новим гаслом "Слава Україні – Героям Слава!". Вперше центром Києва разом із чоловіками крокували жінки. І вперше парад відкрили 4 прапори доби визвольних змагань УНР. Як це було бачив кореспондент "5 каналу" Максим Волобоєв.

Хрещатик наче завмер в очікуванні. За годину до початку тисячі глядачів шукають місця, звідки буде найліпше видно те, що відбуватиметься на головній вулиці столиці. Хтось навіть прихопив із собою стільці.

Тим часом над Стелою Незалежності піднімається величезний синьо-жовтий стяг, а міністр оборони вирушає на об'їзд підрозділів. Вперше офіційно Хрещатиком лунає нове привітання українських армійців. Лунає "Плине кача" і уся багатотисячна площа схиляє голови, згадуючи героїв війни на Сході, які вже ніколи не повернуться додому.Президент починає святкову промову куплетом з Маршу нової армії, при створенні якого за основу взяли слова гімну ОУН.

"Плекав нас біль за долю України, зростив нас гнів і лють на ворогів", – процитував Президент.

І обіцяє вже на початку осені Україна зробить конкретні кроки на шляху до членства в Північноатлантичному альянсі: "У нас сьогодні – одна з найкращих армій континенту. Вона істотно посилить східний фланг НАТО. А навзаєм ми розраховуємо на гарантії колективної безпеки, які надає Альянс. Наполягатиму на закріпленні в Конституції нашого прагнення приєднатися до ЄС і вступити в НАТО. Юристи знайшли формулу, як це зробити оптимально і швидко. І до відкриття осінньої сесії ВР, яка запланована на 4 вересня, буде зареєстрований відповідний мій законопроект".Дев'ять українських підрозділів отримали почесні найменування. Приміром, 93-тя механізована бригада має віднині назву "Холодний Яр", а третій полк спеціального призначення носить ім’я Святослава Хороброго. Крім того, зірку Героя України отримав старший сержант 95 десантно-штурмової бригади Володимир Соснін. У липні 14-го – його штурмова група першою зайняла позиції на Савур-могилі.

"Нагороду заслужили ті підлеглі, які виконували поставлені завдання", – каже Володимир.

Ще одну зірку Героя України присвоїли Олегу Довгому – лейтенанту 128-ї гірсько-піхотної бригади. Його нагороду отримали батьки. Олег Довгий загинув у січні 15-го поблизу Чорнухиного.

"Він не міг вчинити інакше! Бо він знав, що життя прекрасне тільки у мирній і незалежній Україні. Це його слова. Я пишаюся просто своїм сином! Він заслужив цю нагороду", – каже про сина його мама Валентина Довга.

Нарешті рушили колони. Військовослужбовці, нацгвардійці, поліцейські, рятувальники, працівники Служби безпеки, студенти військових вишів. Серед чотирьох із половиною тисяч людей, які пройшли у так званих "коробках" були, зокрема, ветерани війни на Сході та жінки-військовослужбовці. Крім того, пройшли 15 окремих колон із підрозділами країн-партнерів.Під звуки Маршу нової армії - виїжджає техніка. Танки, бронемашини, гармати, системи реактивного вогню та ракетні системи. Проїхали Хрещатиком і зовсім нові зразки українських військових машин. Вони лише проходять випробування перш ніж потраплять до військових частин. Зокрема оперативно-тактичний комплекс "Грім-1", системи реактивного вогню "Вільха" та "Верба", самохідна установка "Богдана".

У цей час до Майдану вже наближаються повітряні машини, які також поспішають на парад. Це кульмінація військового параду. Просто над Хрещатиком і головами тисяч глядачів пронеслась українська авіація. Гвинтокрили, винищувачі, штурмовики, транспортники. Дехто з пілотів навіть махав глядачам крилами, вітаючи із Днем незалежності. 

Сергій Сиротюк, демобілізований військовослужбовець 30 механізованої бригади ЗСУ, підсумовує: "Армія, порівняно із 2014-м роком – я був у першій хвилі мобілізації – набагато краща. Я стою – і гордість. От просто за державу, за армію, що вона дійсно боєздатна".

Після параду глядачі швидко заполонили місце, де щойно йшли колони. Люди ще довго не відпускали військовий хор, який співав для них знову і знову.

Максим Волобоєв, "5 канал"

Вперше жінки-воїни та вперше "Слава Україні": чим здивував військовий парад у Києві – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Деякі пілоти навіть примудрялися привітати українців": як відбувався військовий парад у Києві – включення з Майдану
Наступний матеріал
"Дякуємо, що були з нами і за нас": українські політики та користувачі соцмереж висловлюють співчуття через смерть Джона Маккейна