"Амнезія Путіна" та висновки слідства: усе, що відомо про авіакатастрофу МН17 – лонгрід

Цього тижня слідча група оголосила свій вердикт: Boeing рейсу МН-17 зазнав катастрофи внаслідок ураження ракетою з російського комплексу "Бук". Слідчим відомо, якій російській частині належав комплекс, прізвища екіпажу, хто віддав наказ. Нідерланди й Австралія вже повідомили Росії, що вважають її безпосередньо відповідальною за трагедію в липні 2014 року. Ланцюжок тягнеться безпосередньо в Кремль. Яка реакція Кремля і що означає оголошення результатів розслідування слідчою групою – дізнавались журналісти "5 каналу"

Усі факти вказують на Росію. Зенітно-ракетний комплекс "Бук", з якого збили Boeing малайзійських авіаліній 17 липня 2014 року, привезли з Росії на територію, непідконтрольну Києву. Такі висновки міжнародної об'єднаної слідчої групи, яка відтворила рух "Бука".

MH17

23 червня 2014 року російські військові з 53-ї бригади колоною вирушили на південь. У ній було, зокрема, шість комплексів "Бук". Під час руху колона створювала незручності для пересічних водіїв. Очікуючи в заторах, вони знімали її на відео та викладали у соціальних мережах. У такий спосіб слідчі і отримали численні докази. Адже місце перебування колони допомогли відтворити знаки і рекламні щити, які стоять обабіч дороги і потрапили в об'єктиви.

Так і встановили максимально точний маршрут колони. Навіть вдалося розгледіти номерні знаки, особливі технічні характеристики, притаманні відмінності. А на одному з таких відео зафіксували деталі конкретного комплексу, який вже за кілька днів на автоплатформі їхав дорогами України. Слідчі дізналися і про осіб, які ймовірно відповідальні за відправлення "Бука".

"Раніше ми повідомляли про групу зі 100 осіб, які могли тим чи іншим способом бути причетними до падіння авіарейса МН17. Нині нам дедалі більше стає зрозумілою роль кожної з цих осіб у справі. Однак, якщо ми оприлюднимо прізвища, які відповідальні за катастрофу та причетних до цього осіб, то завдамо шкоди слідству і завадимо правосуддю", - коментує головний прокурор національної прокуратури Нідерландів Фред Вестербейке.

Уламки ракети, якою збили МН17

Слідчі проаналізували комбінацію деталей, притаманних саме для цієї установки "Бука" і порівняли з іншими установками такого ж типу. Виявили щонайменше сім унікальних ознак. Це хрест, який вказує на центр тяжіння - його позначають по-різному – марка транспортування, номер бригади, який після перетину українського кордону намагалися невдало замаскувати, білі плями над гусеничним траком.

Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/

Ще одна особливість - пошкоджений щиток гусениці. І найголовніше: на "Буку", що випустив ракету, другий із кінця опорних катків немає ступиць. Кожен із цих доказів можна було б піддати сумніву, однак в сукупності таку комбінацію неможливо повторити, кажуть слідчі.

"Ми проаналізували усі можливі зображення та відео. Порівняли дані "Бука", яким збили літак. Ми зрозуміли, що він збігається з тими, які використовують військові бригади Російської Федерації. Внаслідок такого детального аналізу ми виявили цілу низку відмінних ознак. Сукупність цих особливостей настільки унікальна, що їх можна розглядати, як "відбитки пальців". І ці всі факти, приводять нас до 53-ї бригади РФ у Курську", - наголошує голова об'єднаної слідчої групи з розслідування катастрофи МН17 Вілберт Паулсен.

"Ми повністю підтримуємо висновок, який зробила слідча група про причетність зенітно-ракетного комплексу бук до 53-ї бригади Збройних сил Російської Федерації. Під час презентації ми показали, здається, достатньо переконливі докази цього", - каже голова Служби безпеки України Василь Грицак. 

MH17

Москва традиційно все заперечує. Повторює мантру про те, що російських військових ніколи не було в Україні, зі слідством не співпрацює, а висновки називає необ'єктивними й упередженими, бо її представників у слідчій групі немає.

Більш того, Володимир Путін під час прес-конференції у Сочі з Еммануелем Макроном, відповідаючи на запитання журналіста, взагалі зробив вигляд, що не розуміє про що йдеться.

"Що за рішення? Про яке рішення ви говорили, я не зрозумів. Літак? Який літак? Про який саме літак йде мова? Я не розумію", - тільки й заявив російський президент.

Путін Макрон

Та слідча група вже давно не вірить Кремлю і закликає усіх, хто має хоч якусь інформацію, поділитися зі слідством.

"І досі влада Російської Федерації не повідомила слідчій групі про те, що "Бук" із 53-ї бригади використали у Східній Україні, і випущені з нього ракети знищили рейс MH17. 15 жовтня 2014 року ми вже попросили російську владу надати нам всю інформацію, яка може бути важливою для виявлення істини. І вони мали це зробити згідно з резолюцією 2166 Ради Безпеки ООН. Оскільки, слідча група більше не бажає безрезультатно контактувати з російською владою з цієї теми, ми звертаємося за допомогою до засобів масової інформації, до громадськості, щоб знайти винних у запуску ракети з "Бука", - зауважив головний прокурор національної прокуратури Нідерландів Фред Вестербек.

MH17

А от у міжнародній слідчій групі Bellingcat, яка від осені 2014 року також розслідує катастрофу МН17, твердять, що з великою ймовірністю дізналася прізвища таких осіб. За інформацією розслідувачів, за переміщення "Бука" територією України був відповідальний офіцер ГРУ Росії Олег Іванніков з позивним "Оріон".

Він два роки був так званим міністром оборони окупованої Росією Південної Осетії, а потому координував дії проросійських терористів на сході України. Працював з найманцями приватної російської військової компанії "Вагнера". Слідчі Bellingcat кілька разів телефонували Іваннікову, а потім порівняли його голос з телефонними розмовами, в яких він просив спецтехніку для перевезення "Бука".

МН-17, Олег Іванніков

"Ми зробили порівняльний аналіз голосів, який був у нашому розпорядженні, і визначили людину, яка відігравала головну роль у катастрофі МН-17. Його позивний "Оріон". А повне ім'я - Олег Іванніков. Це офіцер головного розвіду управління Росії. Він був причетний до транспортування "Бука" на територію України і назад до Росії. Він також керував усією операцією в Луганській області і брав участь у міжнародних конфліктах", - повідомив представник міжнародної слідчої групи Bellingcat Мориць Ракушицький.

Міжнародна спільнота визнала висновок слідчої групи в Нідерландах і покладає усю провину за збиття малайзійського Boeingсаме на Москву. Нідерланди та Австралія оприлюднили спільну заяву. У ній чітко наголошують: Росія несе відповідальність за розміщення установки "Бук", яка була використана для збиття MH17 і закликають покарати винних.

MH17

"Єдиний обґрунтований висновок, який ми можемо зараз зробити - це те, що Росія безпосередньо відповідальна за збиття боїнга Малайзійських авіаліній. І в загибелі 38 громадян нашої держави. Австралія та Нідерланди повідомили Російській Федерації про це. І ми вимагаємо від Росії визнання провини та відшкодування", - підкреслила міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп.

Рішення Нідерландів та Австралії розпочати переслідування Росії на міждержавному рівні за збиття літака Україна підтримала. В МЗС розробляють механізми долучення до цього процесу.

Михайло Прудник, "Час підсумки", "5 канал"

Розслідувачі показали уламки ракети, якою збили Boeing над Донбасом – ФОТО

Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/
Уламки ракети, якою збили МН17
/

Попередній матеріал
"Якесь дежавю": родина кримських татар розповіли, як виїздили з Криму в 2014-му і як у Львові починали з нуля
Наступний матеріал
Як в Україні на "договірняках" у футболі заробляли сотні тисяч баксів – лонгрід